Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: NATO üyesi her ülkenin endişeleri önemli

YENİ ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO’nun genişlemesi bağlamında her üye ülkenin kaygılarını ve sorunlarını dile getirmesinin önemli olduğuna işaret ederek, “NATO üyesi olmak, 5. madde uyarınca saldırıya uğrayan üyelere başkalarının da destek vermesi demektir. Bu süreç çerçevesinde Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in üyeliği ile ilgili bazı endişeleri dile getirebildi.” söz konusu.

Blinken, İtalyan meslektaşı Antonio Tajani ile Washington’da bir basın toplantısı düzenledi.

İsveç’in PKK terör örgütüyle bağlantısını açıklayan bir kişinin Türkiye’ye iadesinin NATO üyelik sürecini nasıl etkileyeceği sorusuna Blinken, “Finlandiya ve İsveç’in üyelik süreçleri tarihsel olarak çok ama çok hızlı gelişti.” değerlendirmesini yaptı.

Blinken, iki ülkenin uzun süredir NATO’nun ortağı olmaları, AB üyelikleri ve Rusya’nın Avrupa güvenliğini tehdit etmesi nedeniyle bu sürecin hızlı ilerlemesinin uygun olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Ancak bu süreç çerçevesinde her NATO üyesi ülkenin endişelerini ve sorunlarını dile getirmesi de uygundur. Bu özellikle NATO’nun 5. maddesi açısından değerlidir. NATO üyesi olmak, oburlarının üyelere destek vermesi demektir. 5. madde gereğince sular altında kalan Türkiye, bu süreç çerçevesinde Finlandiya ve İsveç’in üyelikleri ile ilgili bazı endişelerini dile getirebilmiştir.”

Blinken, her iki ülkenin de Türkiye’nin endişelerini gidermek için gerekli adımları attığını belirterek, “Diğer NATO müttefikleri ve ABD artık İsveç’in resmen NATO’ya dahil edilmesi gerektiği görüşünde. Beklentimiz bunun NATO Zirvesi’nde gerçekleşmesidir. Temmuzda.” dedi.

Blinken, bu hafta Türkiye, İsveç ve NATO arasında yeniden bir toplantı yapılacağı bilgisini paylaştı.

İtalya Dışişleri Bakanı Tajani de İtalya’nın İsveç’in NATO üyeliğini desteklediğini belirterek, “Bunu önümüzdeki ay yapılacak NATO Vilnius Zirvesi’nde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi. şeklinde konuştu.

Tajani, Ukrayna’nın NATO üyeliğine ilişkin olarak da ilk etapta bir NATO-Ukrayna Konseyi kurulabileceğine işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu