Haber

Pakistan’da Polis Merkezine Saldırı: 7 Ölü, 19 Yaralı

Pakistan’ın güneyindeki Sind eyaleti hükümet sözcüsü Murtaza Wahab, Cuma gecesi eyaletin başkenti Karaçi’de polis şefinin ofisine saldıran iki teröristin güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirildiğini ve birinin kendisini havaya uçurduğunu söyledi.

Sözcü, Cumartesi sabahı erken saatlerde attığı bir tweet’te, çatışmada üç güvenlik görevlisi ve bir sivil olmak üzere en az 4 kişinin öldüğünü, 19 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Yaralılardan birinin durumunun ağır, diğer yaralının durumunun doğru olduğunu söyleyen sözcü, 5 katlı bina ve çevresinin temizlendiğini söyledi.

Saldırı yerel saatle 19:10 sıralarında gerçekleşti. Karaçi’nin güney bölgesi Genel Müfettiş Yardımcısı İrfan Baloch, basına yaptığı açıklamada, saldırganların Karaçi’nin Saddar ilçesi yakınlarındaki polis karakoluna ateş açtığını ve el bombası attığını söyledi.

Baloch, teröristlerin binaya ana kapıdan girdiğini ve saldırı boyunca 25’ten fazla el bombası kullanıldığını söyledi.

Baloch, asıl çatışmanın binanın üçüncü ve dördüncü katlarında yaşandığını, saldırganların beşinci kata çıktıkça görece daha az direnç gösterdiğini belirtti.

Baloch, “Üçüncü kattaki Karaçi Polisi Ek Genel Müfettişinin resmi personeli de dahil olmak üzere binanın her katından rehin alınan insanları kurtardık” dedi.

Karaçi polisinin üst düzey polis memuru Mukaddes Haider, basına yaptığı açıklamada, saldırganların tek bir araçla geldiklerini belirterek, saldırganlardan birinin dördüncü katta kendini havaya uçurduğunu, diğer ikisinin de araca vurularak öldürüldüğünü sözlerine ekledi. çatı.

Polis, terörist kendini patlatırken, güçlü bir patlamanın yakındaki binaların camlarını kırdığını söyledi.

Görgü tanıkları Xinhua’ya, saldırı altındaki binanın ışıklarının baskından kısa bir süre sonra söndüğünü ve üç saatlik saldırı sırasında her zaman silah sesleri ve çok sayıda patlama olduğunu söyledi.

Saldırıyı yasaklı Tehrik-i-Taliban Pakistan örgütü üstlendi. Cuma akşamı yapılan açıklamada, saldırının amacının Karaçi polis teşkilatı olduğu belirtildi.

Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif, terör saldırısını şiddetle kınadı ve polis ve güvenlik güçlerinin teröristlere karşı etkili eylemlerinden dolayı övgüde bulundu.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri İslamabad’dan bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu