Haber

Ukrayna İnsan Hakları Komiseri: Rusya, Ukraynalılara pasaportları “zorladı”

Ukrayna Yüksek Konseyi’nin (Verkhovna Rada) İnsan Hakları Komiseri Dmytro Lubinets, Rus kontrolündeki bölgelerde Ukraynalılara Rus pasaportlarının “zorla” verilmesi hakkında bir açıklama yaptı. Lubinets, “Pasaportları alın, hayatta kalın ve biz bu bölgeleri özgürleştirene kadar bekleyin” dedi.

Ukrayna medyasına konuşan Ukrayna Yüksek Konseyi İnsan Hakları Komiseri Lubinets, Ukraynalıları Rusya kontrolündeki bölgelere davet etti. Lubinets, “Rus pasaportu almanızı tavsiye ederim, bu nihayetinde bir hayatta kalma kararıdır. Bu en kıymetli şey. Bunun baskı altında, fiziksel baskı altında olduğunu anlıyoruz. O yüzden Rus pasaportu alın, hayatta kalın ve bekleyin.” Bu bölgeleri özgürleştirene kadar, “Bu pasaporttan resmi olarak vazgeçilmesi ve normal hayata dönülmesi için gerekli yasalar üzerinde çalışıyoruz. Diğer seçenek ise bir şekilde bu alanları terk etmek. Anladığımız kadarıyla bu bölgede beka şu anda söz konusu” dedi.

İNGİLİZ İSTİHBARATI AÇIKLANDI

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta paylaştığı istihbarat raporunda, Rusya’nın Herson bölgesindeki Ukraynalılara Rus pasaportu vermeye çalıştığı, almak istemeyenlerin ise sınır dışı edileceği belirtilmişti. Raporda, “Herson sakinleri, 01 Haziran 2023 tarihine kadar Rus pasaportu sahibi olmayanların ‘sınır dışı edileceği’ ve mallarına el konulacağı konusunda uyarıldı. Rusya’nın Şubat 2022 işgali öncesinde Donetsk ve Luhansk’ta yaptığı gibi, pasaportları Rusya, işgalin başarılı olduğunu göstermeye yardımcı olmak için, özellikle 2024 başkanlık seçimleri öncesinde, işgal altındaki Ukrayna topraklarının Rusya Federasyonu bürokrasisine entegrasyonunu kolaylaştırıyor olabilir. ,” açıklamasında bulundu.

habercankaya.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu