Teknoloji

Yeni Twitter Killer: Beklenen Sosyal Medya Platformu Bluesky Piyasaya Sürüldü

Nisan 2022’de ünlü milyarder Elon Musk tarafından satın alınan dev sosyal medya platformu Twitter, o zamandan bu yana fiyatının neredeyse yarısını, deneyimli çalışanlarını ve milyonlarca kullanıcısını kaybetti. Yavaş yavaş batma noktasına gelen şirkete son yumruk, eski CEO’su Jack Dorsey tarafından atıldı. CEO, ‘Yeni Twitter’ lakaplı platformu Bluesky’ye erişim açtı. Detaylar haberde.

Twitter’ın eski CEO’su, geçtiğimiz aylarda ünlü sosyal medyaya rakip olabilecek yeni bir platform üzerinde çalışıyordu.

Acemi şirket, 2023’ün başlarında yeni uygulamasının beta sürümünü yayınladı. Şirket, yalnızca iOS’ta çalışan platformu test etmek için birkaç değerli kişiye erişim sağladı.

Yaşananların ardından 3 aylık bir geliştirme süreci başlatan şirket, sonunda platformu Android tabanlı cihazlara getirmeyi başardı. Kullanıcılar şimdilik taşınabilir bir uygulama yerine rastgele bir arama motoru üzerinden siteye erişebiliyor.

Platforma giriş yapılırken yaşanan en büyük sorun davet sistemidir. Siteye girmek isteyen kullanıcıların Bluesky’den davetiye alması gerekmektedir.

Kullanıcılar, uygulama için oluşturulan web sitesi üzerinden e-posta yoluyla davet kodu talep edebilirler. Milyonlarca insanın deneyimlemek istediği platform için çok büyük bir kuyruk olduğunu iddia ediyorsunuz.

Merkezi olmayan bir ağ sistemi ile çalışacak olan Bluesky, Reddit benzeri açık kaynak protokolü ve topluluk özelliği ile şimdiden büyük ilgi görmeye başladı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Blusky, Twitter’a zor günleri unutturabilir mi? Yorumlarda buluşalım…

susuzhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu