Teknoloji

Kuzey Koreli hackerlar 100 milyon dolar değerinde kripto para çaldı

Son dönemlerde en çok tanınan yatırım araçlarından biri haline gelen kripto para birimleri bazı güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor. Kripto para denilince akla ilk olarak Kuzey Kore gelir.

Eylül ayında yayınlanan bir rapor, Lazarus adlı kümenin 2018’den bu yana her yıl ortalama 200 milyon doların üzerinde sanal para çaldığını belirtiyor.

Birleşmiş Milletler güvenlik komitesine göre, bu saldırılardan elde edilen gelir Kuzey Kore’nin nükleer silahlarını ve balistik füze programlarını desteklemeye gidiyor.

FBI: Yeni akının arkasında Kuzey Kore var

FBI, Harmony Bridge’e yapılan 100 milyon dolarlık siber saldırının arkasındaki kümelerin Kuzey Koreli Lazarus ve APT38 olduğunu açıkladı ve bu doğrulandı.

Güney Kore Ulusal İstihbarat Servisi, devlet destekli Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının son beş yılda dünyanın dört bir yanındaki amaçlarla 1,2 milyar dolarlık kripto para birimi ve dijital varlık çaldığını söyledi.

Hizmet, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının kripto para birimini ve dijital varlıkları çalmada dünyanın en güzellerinden biri olarak kabul edildiğini belirtiyor.

basciftlikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu