Sağlık

Farkında Olmadan Parmaklarınızın Şeklini Bozabilirsiniz! Kütikül Yeme Rahatsızlığı Nasıl Önlenir?

Pek çok insan gergin, korkmuş veya heyecanlı olduklarında tırnaklarını yemeye başlar. Dermatofajiden muzdarip kişiler, bu gibi durumlarda tırnak etlerini, dudaklarını veya yanaklarını yerler. İçeriğimizde dermatofajinin ne olduğuna ve bununla nasıl başa çıkabileceğinize yer verdik. Gelin birlikte inceleyelim ??

Kaynak:https://www.healthline.com/health/der…

Pek çok insanın tırnak yeme alışkanlığı vardır, ancak tırnak etlerinizi yerseniz ve bunu engelleyemezseniz dermatofajiniz olabilir.

Vücut odaklı tekrarlayan bir davranış olarak görülen dermatofaji, bir alışkanlık ya da tik olarak değil, bir bozukluk olarak görülür.

Dermatofajili kişiler kendilerini aniden dudaklarını, yanaklarını ve tırnak etlerini yerken bulabilirler.

Bu, tırnak etlerinizin kanamasına ve açık yaraların oluşmasına bile yol açabilir.

Önlenmediğinde parmaklarda şekil bozuklukları meydana gelebilir.

Peki bu rahatsızlığı nasıl önleyebilirsiniz?

bilişsel davranışçı psikoterapi

Bilişsel davranışçı psikoterapiler, dermatofaji gibi vücut odaklı tekrarlayan davranışlar için iyi çalışır. Bu terapi ile birlikte dermafatoloji hastalığına neden sahip olduğunuzu, nasıl oluştuğunu ve altında yatan sebepleri öğrenerek üstesinden gelebilirsiniz.

Dermatofaji için tedavi formüllerinde herhangi bir ilaç bulunmamakla birlikte dermatofaji, anksiyete veya depresyon gibi altta yatan durumlara yönelik ilaçlar kullanılarak azaltılabilir.

Tırnak etlerinizi, dudaklarınızı veya yanaklarınızı ısırmak yerine sakız çiğneyerek dikkatinizi dağıtabilirsiniz.

Tırnak etlerinizin kurumasını önlemek için sıklıkla nemlendirici veya tırnak ve tırnak eti bakım yağları kullanabilirsiniz.

Kuru kütiküller kırılmaya daha yatkındır. Bu yüzden kullanacağınız nemlendiricileri ve tırnak bakım yağlarını masaj yaparak uygularsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz.

palandokenhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu